Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Moje cíle

[SPLNĚNO] Pořídit entry-level digitální zrcadlovku

Po dlouhém vybírání jsem nakonec skončil u Nikon D5300. Podařilo se mi ho sehnat díky Heurece v e-shopu Befoto.cz za protekčních 13 200 Kč, protože jsem pana provozovatele upozornil na chybně uvedenou (příliš nízkou) cenu u jiného fotoaparátu. Ještě na škole jsem měl pár let Canon EOS 300D, tak jsem si chtěl osahat i druhého ze dvou největších rivalů. Nejsem vyhraněným fanouškem ani jedné značky a rád se o všem přesvědčím na vlastní kůži.

[SPLNĚNO] Pořídit 2 objektivy – základní a teleobjektiv

Za základní objektiv jsem zvolil setový Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-P DX VR za cenu v té době 2 200 Kč.

Výběr teleobjektivu také nebyl žádnou raketovou vědou, ke Canonu jsem tehdy měl Tamron 70-300, tak jsem sáhl po jeho bratříčkovi – TAMRON AF 70-300mm F/4-5.6 Di pro Nikon LD Macro 1:2 za cenu 3 146 Kč. Za tu cenu nabízí velmi hodně muziky a pro prvotní hraní mi bohatě postačí.

[SPLNĚNO] Pořídit brašnu

Koupil jsem Lowepro Nova 160 AW Black za 1 119 Kč. Pro mou výbavu je velikostí tak tak, ale naučil jsem se vše efektivně poskládat a velmi rychle jsem se s ní sžil. Líbí se mi, že má pláštěnku, protože první cesta, na kterou jsem svou novou výbavu vzal, byla do Skotska.

[SPLNĚNO] Začít fotit do RAW

Ve svých začátcích s digitální fotografií jsem nechápal, proč bych měl fotit do RAWu. Soubory jsou oproti JPEGu násobně větší a potřebujete speciální program na jejich prohlížení. Pak jsem to ale zkusil a zjistil, že je to pro mě jediná cesta k úspěchu. Nemám geniální oko na záběr, nedokážu se rozhodovat dostatečně rychle. Vše, co dělám, si raději důkladně promýšlím. Takže hezká fotka, to je pro mě 50 % záběr samotný a 50 % následný postprocessing. A RAW mi k tomu dává mnohem větší možnosti.

[SPLNĚNO] Pořídit stativ

Že potřebuji stativ jsem začal čím dál silněji pociťovat po prvních zkušenostech s focením s novým Nikonem. Se stativem se dá dělat spousta skvělých věcí. Dlouhé expozice (sametová voda, večerní fotky, astronomické fotky), odstraňování lidí z rušných míst, HDR fotky. To všechno bych chtěl vyzkoušet a naučit se s tím.

Nikdy jsem ale žádný stativ neměl, takže jsem netušil, co přesně potřebuji. Nechtěl jsem nějaký úplný šunt, co se bude třást, když se na něj jenom podívám. Zároveň jsem do něho nechtěl dát příliš mnoho peněz, kdyby se snad ukázalo, že stativ vlastně moc nepotřebuji. Nakonec jsem vybral Vanguard Espod CX204AP, značka Vanguard má dobré jméno a za cenu 1 290 Kč mi přišel jako dobrá koupě.

[SPLNĚNO] Pořídit dálkovou spoušť

Stativ bez dálkové spouště je jako auto bez kol. Originální Nikon ML-L3 stojí závratných 800 korun, což se mi nechtělo dávat. Koupil jsem nakonec spoušť kompatibilní, která vypadá úplně stejně, jen místo „Nikon“ je na ní napsáno „For Nikon“, za 109 Kč. Na fotky funguje perfektně. Nepodařilo se mi ale přimět ji, aby spouštěla videa. Jelikož s tímto nemám zatím moc zkušeností, tak nevím, jestli je to mou neznalostí nastavení mého Nikonu nebo chyba ve spoušti.

[SPLNĚNO] Nahrát první fotku na fotobanku

Spíš jen symbolický krok.

[SPLNĚNO] Vydělat první korunu fotografováním

Platbu za práci vnímání jako tu nejlepší možnou zpětnou vazbu. Když bude někdo dobrovolně ochotný mi za ní platit, je to signál, že jsem na správné cestě.

Najít někoho pro kritiku mých fotek

Kritika je důležitá. I když bolí, tak je-li dobře mířená a vedená někým zkušeným, může mě velmi rychle posunout dál.

Projít registrací na Shutterstock

Shutterstock má u mě pověst nejnáročnější fotobanky. Jsou jako pes na technickou kvalitu, fotky zamítají jako o závod a pro vstup je potřeba projít se 7 fotkami z 10. Představuje pro mě tak další milník a potvrzení, že jdu správně.

Dostat se na příjem 10 000 Kč / měsíc z fotografování

Nemám ambici stát se full-time fotografem. Nepotřebuji ani, aby mě fotografování vyloženě živilo. Rád bych ale, aby byl tento koníček finančně soběstačný a nestal se jen žroutem peněz, do kterého budu muset lít stále více a více zdrojů odjinud.

Přejít na FX formát

Fullframe s sebou nese i potřebu lepšího skla a v kombinaci s požadavkem na 4K video se taková investice snadno vyhoupne na šestimístnou sumu. Nechci se něčeho takového pouštět, dokud se nedostanu alespoň na 12měsíční návratnost – tedy až poté, co 3 měsíce po sobě stabilně vydělám fotografováním alespoň 10 000 Kč měsíčně.

Předvybranou mám zrcadlovku Nikon D850, ale sám cítím, že jsem do ní ještě ani zdaleka nedorostl.

Pořídit a zkalibrovat kvalitní monitor

V současné době mám 2 displeje – 24″ monitor Dell P2414H a LCD displej k notebooku Inspiron 7570. Pro mé dosavadní účely vždy bohatě stačily, už teď ale vidím, že na každém monitoru vypadají mé fotky trochu jinak a i když jsem se to snažil od oka trochu spravit a sjednotit (a zároveň nerozjet od normálního vnímání barev), tak jsem uspěl jen napůl.

Mám nějakou mlhavou představu o tom, že existuje cosi jako správa barev a barevné profily, ale zatím jsem se nedostal ve studiu tak daleko, abych mohl říci, že této problematice plně rozumím.