Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Můj fotobankový plán: Kolik může začátečník vydělat prodejem fotek ve fotobance?

2

Říká se, že plány jsou k ničemu, ale i přesto je plánování nezbytné. Zkusil jsem si tedy dát dohromady má současná konzervativní očekávání ohledně fotobank. Bez konkrétní zkušenosti je to jako věštění z křišťálové koule, detailnější data je velmi těžké najít, takže jsem musel inspirován Richardem Feynmanem a Enrico Fermim, spoustu věcí jen sprostě odhadnout.

Čtu zrovna zajímavou knížku od Scotta Adamse (How to Fail at Almost Everything and Still Win Big: Kind of the Story of My Life), kterou před nedávnem doporučoval John Vaňhara. Knížky, které právě čtu, mě hodně ovlivňují a mám tendenci si je hned zkoušet v reálném životě. Tady jsem tedy po vzoru Scotta zahrnul neúspěch do své cesty.

Co chci zjistit?

  • Kolik mohu prodejem fotek vydělat coby nováček v příštích řekněme 6 měsících?
  • Kolik musím nahrát fotek, abych se dočkal úspěchu v podobě prvního prodeje?
  • Kolik musím, coby nezkušený fotograf, nahrát fotek, abych měl aspoň jednu schválenou?

Mám tedy několik klíčových driverů úspěchu, z nichž ani u jednoho neznám hodnoty, natož pak statistickou distribuci, a jen málo z nich mám pod svou přímou kontrolou:

  • Kolik zvládnu denně nahrát fotek, budu-li nahrávat jen v pracovní dny? (Upload daily)
  • Jaká je šance, že mi fotku schválí? (Approval rate)
  • Jaká je šance, že si někdo fotku koupí? (Downloads/year/image)
  • Jaká je průměrná provize z jedné prodané fotky? (Commission/download)

Plán si udělám na týdenní bázi.

Denní upload

Když vezmu, kolik mi zabrala úprava první fotky, nemyslím, že je reálné při mém pracovním vytížení zvládnout více než 3 fotky denně. Rovnou jsem vyhodil 2 týdny o Vánocích a skoro celou zimu, kdy už teď vím, že na nějaké fotobankování nebudu mít čas.

Šance na schválení fotky do fotobanky (Approval rate)

Čísla se různí, ale dlouhodobý průměr u Dreamstime a mnoha dalších se zdá být kolem 90 %. Jelikož jsem naprostý nováček, začnu zlehka, a budu předpokládat, že první týden se dostanu na 10 %. Postupně se budu učit a zaseknu se někde kolem 75 %. Nemám moc dobré vybavení, ani talent, a se špičkovými fotografy se asi nikdy nebudu rovnat.

Počet stažení fotky ve fotobance za rok (Downloads/year/image)

Kolikrát je jedna fotka z fotobanky průměrně stažena? Moc otevřených čísel a spolehlivých statistik jsem nenašel, jen pár blogů, mezi nimi nejvíce vyčnívá tento člověk. Stáhl jsem si jeho tabulku do Excelu, udělal si analýzu průměru napříč všemi fotobankami, opravil to o svou (ne)zkušenost a nízkou prodejní úspěšnost Dreamstimu a odhadl, že se každý rok prodá průměrně každá desátá fotka (tedy 0,10 prodejů na fotku a rok) a postupně se vyšplhám aaž na 0,25 prodejů na fotku a rok. Čísla to vypadají děsivě nízká, ale fotobanky jsou trh prakticky dokonale konkurenční a pokud není člověk v TOP 1 %, tak sbírá jen drobky ze stolu.

Plán dělám na úrovni očekávané hodnoty, přestože reálně se jedná o náhodný proces. To znamená, že každý týden si vezmu celkovou velikost mého schváleného portfolia a vynásobím ji 1/52 * průměrný počet stažení (protože 1 týden z 52 týdnů v roce). Tak zjistím počet prodejů daný týden. Bude to desetinné číslo a první týdny bude velmi malé (menší než 1). To ale nevadí, budu je sčítat do položky Downloads total. Týden, ve kterém tento součet dosáhne hodnoty 1, je týdnem, ve kterém v průměru očekávám první prodej.

Průměrná velikost provize za jeden prodej (Commission/download)

I zde jsem vycházel primárně ze statistik Alexe Rotenberga, předpokládám, že první týdny mohu počítat s provizí kolem 0,2 $ za prodej, s postupným pomalým růstem na 0,8 $ za prodej.

Výsledný plán

Výsledný plán si můžete stáhnout ve formátu XLXS nebo jako Google Sheet dokument.

Políčka se světle oranžovou barvou jsou určena k vyplnění, jedná se o klíčové drivery. Ostatní se samo dopočítá.

Ukázka excelovského sheetu.

A tady pár grafů:

Očekávané počty prodejů v jednotlivých týdnech a kumulativní počty prodejů do konce 06/2020
Očekávané kumulativní výdělky v CZK do konce 06/2020

Vytvořil jsem si k tomu i přehlednou tabulku pro tisk a vytisknul si ji na nástěnku, kterou mám vedle monitoru. Pomáhá mi to mít aktuální věci neustále na očích:

Tabulka s důležitými čísly pro každý týden (U = Uploads, A = Approved, D = Downloads).

Shrnutí

Výsledná čísla nejsou žádná sláva, což odpovídá i mému intuitivnímu vnímání výhodnosti prodejů fotek přes fotobanku.

Za daných předpokladů očekávám do konce června 2020 výdělek lehce pod 450 Kč při cílovém stavu nahraných fotografií 280 kusů. Při zahrnutí těch mnoha hodin času strávených přípravou fotek i pořizovací cenu nezbytného vybavení je to vyloženě ztrátový podnik.

V současné době to ale beru jako nezbytnou investici do svého vzdělání – learning by doing – zjištění, co funguje a jak to funguje. Plán počítá jen s jednou fotobankou, ale případný úspěch se dá dále škálovat. Ty samé fotky lze (snad) s minimem dodatečné práce prodávat na mnoha různých platformách. Je možné, že časem přijde na další možnosti, které nyní nevidím.

Výsledný plán si můžete stáhnout ve formátu XLXS (Office 2016) nebo jako Google Sheet dokument a zkusit si do něho dosadit svoje čísla.

Aktualizace 1.11.: Přidán automaticky generovaný list s měsíčním plánem a srovnání s realitou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *