Průvodce světem brigád I

Tento článek vyšel v roce 2003 a podle toho by na něj mělo být pohlíženo. Přetiskuji pro velký úspěch, neboť původní blog na www.bloguje.cz byl zrušen.

Tímto miniseriálem reaguji na diskuzi k tomuto článku na Majjla weblogu a doufám, že o průvodce o způsoby shánění brigád budou stát i další. Tedy, pojďme se podívat, jak se dá zajímavý job nalézt.

Osobní pochůzka

Pokud bydlíte v malém městě, můžete použít tento nejstarší způsob. Jednoduše obejdete celé městečko a všude se poptáváte, zdali nestojí o brigádníky. Brigádu při troše vytrvalosti seženete téměř jistě, budete ale v nejlepším případě maximálně prodavač s platem pod 40Kč/hodinu. Několik mých kamarádek však šlo touto cestou a nyní jsou prodavačkami ve vyhlášeném pekařství, resp. řeznictví.

Do této kategorie také patří oxidování u Informací velkých hypermarketů. Vězte však, že tyto kolosy se jen málokdy snižují k přijetí člověka, který za nimi přijde. Oni s vámi sice vyplní formulář s tím, že se vám ozvou, hned jakmile odejdete, však dostane jeden ze stávajících zaměstnanců prémiový „challange“ vytřít si s vaším formulářem zadek. Drobet přeháním, ale jinak jsou to informace od blízkých známých, kteří v hypermarketech pracují už druhým rokem.

Personální agentury

Nejjistější cesta, jak se dostat k práci, opět ale čekejte, že drtivá většina nabídek jsou pomocného charakteru a o ty dobré se strhává bitka. Místa však bývají docela dobře placená. Nevýhodou je, že agentury bývají jen ve větších městech a slušné platy jen v Praze, takže jsou využitelné jen pro lidi do 100km od Prahy. I v menších městech (Brno, Ostrava, Hradec Králové) můžete pracovat pro P.A., ale plat bude tak o 25% menší. Za osmi a vícehodinovými směnami se už ale vyplatí do Prahy dojíždět (vlakem, Junior pas a zpáteční sleva). Čistý zisk 300-500Kč denně podle druhu činnosti a vzdálenosti vašeho města od Prahy.

Personální agentury od vás vždy vyžadují občanský průkaz, ojediněle i výpis z trestního rejstříku (k sehnání na každém městském(?) úřadě za 50Kč s čekací lhůtou tři týdny). Nemáte-li jiný příjem a neděláte-li daňové přiznání sami, hodí se i potvrzení o studiu, díky němuž se vám daně rapidně sníží. Chcete-li peníze přeposílat na účet, jeho číslo opsané na papírku nestačí — musíte si vzít s sebou takovou tu pamatovací kartičku, kterou dostanete při založení účtu, nebo si na poště vyžádat razítko, aby agentura viděla, že účet patří skutečně vám.

INDEX Plus

http://www.brigady.cz
Dle mých zkušeností nejlepší agentura v Praze (sám ale v Praze nebydlím, takže to neřeknu na 100%). Má dvě sídla — jedno na Karlově náměstí v budově ČVÚT. V jeho nabídce je práce na pokladně, doplňování zboží v hypermarketech, úklid, oprava kol, hlídání objektů, telemarketing a nepravidelně i další o něco zajímavější příležitosti. Platy se pohybují mezi 50-70Kč/hodinu.

Druhé sídlo naleznete kousek od Václaváku, naproti jednomu z McDonaldů. Spravuje kvalifikovanější práce pro „dospělé“ (věkově však není limitován, jen se nepředpokládá, že 16letý človíček umí pracovat se skenerem. Však ona to většina také neumí…) jako je přepisování textů na PC, skenování, kopírování smluv a další práce podobného typu. Občas se zde najdou i kreativní práce jako webdesign apod. Platy bývají 55-80Kč/hod.

Služby této agentury jsem před časem využíval velmi často a i nyní, když se v mých zakázkách objeví hluché místo, jsem za ní vděčný. Nejlepší, co jsem tu kdy splašil, bylo skenování ve firmě Seznam, čímž se stále rád chlubím („jednu dobu jsem dokonce dělal pro Seznam“). Ale když nemáte peníze, tak se i práce jako ocas v hypermarketu nebo Seznamu hodí více než velmi.

GRAFTON

http://www.grafton.cz
Sídlí na Karláku hned vedle Indexu, zaměřen je více na stabilní PP, spousta nabídek je zde na práce specializovanějšího charakteru či řídící pozice, platy od 15-20.000Kč měsíčně. I brigády se tu občas objevují, nejčastěji telemarketing. V každém případě požadují CV (životopis). Brigády platy 60-70Kč/hod.

AXIAL

http://www.axial.cz
Jedna z těch, co vyžaduje při registraci i výpis z rejstříku trestů. Drtivou většinu nabídek tvoří práce na pokladně, výhoda je zde v tom, že berou i nezaučené s tím, že vás zaučí na místě hodinu předem. Ostatní agentury chtějí jen zaučené. Nemám s touto firmou žádné zkušenosti, ale ani zprostředkovaně o nich nevím nic špatného.

MANPOWER

http://www.manpower.cz
V CZ menší agentura, ale tuším, že se zahraniční zkušeností. Začíná se rozlézat i po menších městech a i zde bývají platy na úrovni Prahy (skoro, 50/hod). Obsahuje standardní nabídku prací pro ocasy (navíc snad ještě inventury apod.), ale i zde se dají nalézt zajímavé pozice. Chce to trochu trpělivosti a drzosti, aby vás potom nikdo nepředběhl.

ADECCO

http://www.adecco.cz
Neznám, většinou hypermarkety a telemarketing, v nadprůměrném počtu potom i práce na PC, zadávání dat do PC apod. Většinou však u těchto prací mívají podmínku „ukončené SŠ“. Při troše drzosti a sebedůvěry vás však vezmou i v prváku/druháku střední školy.

Mezi důvody, proč je lepších prací tak málo, patří fakt, že pokud firma takovou práci nabízí, volí si P.A. až jako poslední řešení a mnohem raději sáhne k lidem, kteří pro ni již dříve pracovali a osvědčili se. V některých případech se tak vyplatí vzít hůře placenou práci u známé firmy (Seznam:), Česká pojišťovna apod.) už jen kvůli těm kontaktům, které můžete získat.

Internetové portály

na internetu je několik portálů shromažďujících informace o aktuálních brigádách. Mluvit se dá o dvou, kvalitní je jen jeden.

JOBPILOT

http://www.jobpilot.cz
Tak ten to není, obsahuje nejvýš 5-10 nových nabídek denně, spousta z nich navíc většinou fake, různé podvůdky apod. Druhá spousta pak vysoce specializované práce (IT specialista, programátor C++) vhodná až pro VŠ. Jste-li stále středoškolák, ukecat se to v tomto případě nedá.

JOBS.cz

http://www.jobs.cz
Patrně nejlepší server s touto tématikou v ČR. Naleznete zde dvě tři sta nových nabídek každý den, seřazených podle krajů nebo oborů. V Praze je nově tak 150 nabídek denně, v každém jednotlivém kraji jsou to kusy až desítky. Shormažďuje jednak nabídky personálních agentur (ale POZOR! zde se objevují i ty nabídky, které P.A nemají ani na svých domovských stránkách — např. Grafton má na svých stránkách jen dlouhodobé práce a všechny brigády zveřejňuje jen zde), a dále nabídky různých menší či větších firmiček. Jako všude, i zde se objevují nabídky na různé podvůdky, čtenáři se na ně ale mohou vzájemně upozorňovat díky možnosti komentování každé nabídky, a díky tomu je jich tu jako šafránu. Každopádně vždy se vyplatí zkontrolovat existenci inzerující firmy v Obchodním rejstříku. Krom klasické nabídky P.A. jsou zde i zajímavější práce — psaní na PC, webdesign, programování, výuka jazyků, spolupráce na různých výukových projektech, telemarketing apod. Platy bývají 45-200Kč/hod.

Inzerce v novinách

Zajímavý a stále přežívající způsob hledání práce. K tomu mám jen pár poznámek:

Místní noviny

Dnes už každý Zapadákov má své vlastní noviny včetně inzerce (musí ji mít všichni, věřte, pro šéfredaktora je ohromná úleva, když ví, že alepoň jednu stránku určitě zaplní…). Nebuďte zmateni tím, že žádné nabídky na práci zde nejsou, musíte totiž začít vy. Inzerujte podle toho, co umíte a o co by mohl být zájem. Rozhodně ale nečekejte rozsah prací uvedených výše. Spíše se osvědčily nabídky na doučování studentíků v předmětu v němž excelujete, nebo výuka dospělých s prací na PC a podobné věci. Máte-li tu trpělivost, směle do toho. Lidi jsou ochotni přistoupit i na 100Kč/hod., ale v ještě chudších krajích než jsme my to bude možná jinak. Výuka prací na PC by se mohla chytnou ale i na ŽL (živnostenský list) — kvalitních vyučujících je málo a třeba v našem městě je po něčem takovém sháňka a nikdo, kdo by nabízel zajímavé služby v této oblasti. Nese to s sebou však další problémy se sháněním místa a vybavení. Některým podnikavcům se osvědčila spolupráce se školami a využívají její vybavení a prostory v odpoledních hodinách k podobným činnostem. Škola si tak přijde na své vlastní činností, což má povoleno, a zmínění podnikavci taktéž. Avšak od vyučování těch studentíků níž nemám osobní zkušenosti, a ty studentíky nikdy více :).

Annonce

http://www.annonce.cz
Nejkontroverznější zdroj PČ (pracovních činností — nesnažím se z vás dělat blbce, jen tyto zkratky se často objevují, a vím, že mě jako mladému studentíkovi by se jejich vysvětlení taky tehdy hodilo). V Annonci můžete nalézt perlu, stejně jako nabídku psanou sviní. Často bývají hned pod sebou. Plná polovina inzerátů jsou podvody typu letadlo, pyramidy nebo nabídky typu „nechte váš počítač vydělávat, dostanete zaplaceno za surfování po internetu“. Vysvětlení těchto „termínů“ až v příští části.

Nejvíce nabídek na podvody je v rubrice „Práce na doma“ (nadepisování obálek, kompletace hraček apod.), cílová skupina naprosto jasná — studenti, důchodci, maminky na mateřské, spousta z nich to deklaruje přímo v textu inzerátu. Důvod taky jasný — jsou důvěřiví a nejsou v cestování za prací tak flexibilní. Nechci tím nikoho odrazovat, já jen, že s hledáním v Annonci mám zkušenosti už dávno, od svých patnácti, a jedinou solidní práci na doma, kterou jsem zde kdy objevil, byl spolupráce na webdesignové zakázce. A ani toto není práce čistě na doma, neboť předpokládá alespoň jednu dvě osobní schůzky na níž se dohadují detaily — věřte je to i pro vaše dobro, poznáte nakolik se tomu člověku dá věřit. Jen jednou jsem tuto akci vypustil, a už přes rok z toho člověka doluji dvanáct tisíc…

Moje poselství tedy naprosto jednoznačné, nečekejte, že to bude snadné, nečekejte práci na doma, člověk se skutečně musí trošku ohánět, aby splašil nějaké peníze, a to je důvod, proč jsou nabídky práce na doma nebo peníze za surfování tak úspěšné. Využívají onoho lidského červíčka-hlodala „a co když ne“. Buďte proto nedůvěřiví vůči annončním inzerátům — rozhodně je však nevypouštějte úplně. Druhá polovina jsou totiž nabídky, které jinde sotva seženete.

Tlačenka

Další a poslední způsob, jak sehnat zajímavou a hlavně dobře placenou práci. Pořiďte si tatínka/maminku/strýčka na nějakém výhodném místě a nechte se vynést :). Ne každý ale má takové štěstí/smůlu. Jen jeden můj kamarád ji měl, celé dva měsíce proležel na gauči v kanceláři jedné známé firmy za nehorázný plat. „Už nikdy víc, ani nevíš, jak jsem se tam nudil!“ Teď prostírá stoly, číšničí, dostává sice o dost méně, ale je spokojený…

V příštím díle vám povím, co obnáší jednotlivé brigádnické pozice.

Pokračování – Průvodce světem brigád II.

2 thoughts on “Průvodce světem brigád I”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *