Kolem kryptoměn se rojí podvodníci

Ceny mnohých kryptoměn trhají rekordy. Bitcoin vzrostl od počátku roku 2,5x. Ethereum dokonce 50x. To s sebou nese bohužel i negativa.

Velký úspěch kryptoměn zajímá novináře, takže se o nich začíná více psát i v masmédiích. A to zase zaujme spoustu ziskuchtivých nováčků, kteří chtějí honem bez rozmýšlení naskočit na rozjetý vlak.

Ideální podhoubí pro podvodníky všeho druhu.

Míra podvodných projektů ve světě kryptoměn je i za normálních okolností poměrně vysoká. Člověk musí být ostražitý – jedná se o neregulované prostředí, takže veškerá zodpovědnost leží jen na něm.

Když ale ceny trhají rekordy, začnou nové podvodné projekty růst jako houby po dešti.

Některé podvody prodávají nové „kryptoměny“, které buď vůbec neexistují nebo nejsou kryptoměnami. Spoléhají tak na technologickou neznalost svých obětí.

Svět kryptoměn zaujal i různé prodavače hrnců (temnou stranu MLM), kteří staré dobré manipulativní techniky prodeje aplikují na nový produkt, který je aktuálně cool.

Další podvody jsou postavené jako Ponziho schéma nebo HYIP. V nich se negeneruje žádná skutečná ekonomická hodnota, výnosy jsou vypláceny z peněz nových hejlů. Nakonec přítok nových peněz vždy vyschne a ti, co nastoupili poslední, mají v rukou černého Petra (přijdou o všechny peníze), zatímco ti, kteří naskočili jako první masivně vydělají.

Oblíbenou zástěrkou podvodníků je tzv. cloud mining – pronájem techniky na těžení kryptoměn kdesi v cloudu, jehož fyzickou existenci je samozřejmě těžké ověřit. Osobně vím o 2 projektech, které jsou pravděpodobně legitimní (ale ekonomicky se nevyplatí), zbytek je prachsprostý podvod.

Pokud bych tedy nováčkům měl něco poradit, tak:

1) najděte si kamaráda/známého, který se kryptoměnám už nějakou dobu věnuje, a zeptejte se jeho

2) protože i kamarád/známý může mít skryté postranní motivy, investujte čas (alespoň 2-3 měsíce) do studia světa kryptoměn, než se pustíte do skutečného obchodování. Fóra, komunity na FB a další. Neomezujte se jen na české zdroje, ale dívejte se i po anglicky psaných informacích.

Velká část kryptoměn se nyní nachází na vrcholu krátkodobého cyklu (dalo by se říci i bubliny) a v příštích měsících tak hrozí riziko nějaké větší korekce. Nemusíte se tedy bát, že by vám ujel vlak. Osobně si myslím, že legitimních ziskových příležitostí bude ještě několik let hodně.

Největší chybou začátečníků je nechat se zaslepit pohádkovými zisky a investovat zbrkle a bez rozmyslu. Pokud se jedná o projekty kolem kryptoměn, vyplatí se ctít presumpci viny – podvod, dokud se neprokáže opak.

Disclaimer: Článek není v žádném případě investičním doporučením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.