ANALÝZA: Vyplatí se kupovat bitcoin pravidelně nebo raději čekat na výprodej?

Asi každý, kdo investuje do bitcoinu, řešil někdy dilema, jak časovat nákupy. Tedy kdy dokoupit další pozici. Když píšu investuje, mám tím na mysli dlouhodobý HODL.

Měl bych nakoupit, když vidím něco takového?

Měl bych nákup odložit, když vidím něco takového?

Nejprve úvodní předpoklady: investici do BTC beru něco jako dlouhodobé pravidelné spoření (jen s trochu vyšším výnosem a rizikem *) ). Prostě podobně, jako si posílám optimálních 1 700 Kč měsíčně (to je částka, která maximalizuje procentuální zhodnocení) na stavební spoření, chci určitou částku posílat každý měsíc na Bitstamp.

A ze zůstatku na Bitstampu pak dokupovat Bitcoin.

Jak ale poznám, kdy je ta správná chvíle?

Asi nejjednodušší varianta je dokupovat Bitcoin pravidelně, děj se co děj – buďto 1x měsíčně ručně nebo 1x denně pomocí nějakého robota.

Instinkt ale velí, čekat na správný okamžik – nakupovat ve výprodeji („buy the dip“, jak se říká). Jinými slovy počkat, až Bitcoin na nějakou dobu spadne a koupit ho se slevou.

Opačným a kontraintuitivním přístupem je koupit bitcoin, když se dal do pohybu směrem vzhůru („follow the trend“).

Jaký z těchto přístupů je nejlepší? Výsledek asi leckoho překvapí…

Backtesting

Provedl jsem jednoduchý backtesting na minutových datech Bitstampu za období 1.1.2016 až 19.10.2017, s těmito předpoklady:

  • Každý měsíc prvního pošlu na Bitstamp 1000 USD
  • V konkrétní čas každý den vyhodnotím předem dané podmínky a jsou-li splněny, přikoupím
  • Na konci pak sečtu hodnotu portfolia vyjádřenou v BTC

Vítězí pochopitelně strategie s nejvyšší hodnotou.

Strategie 1: Pravidelné nákupy

V rámci backtestu jsem počítal s pravidelnými nákupy každý den vždy o půlnoci (je možné zvolit libovolnou jinou hodinu, na výsledky to nemá statisticky významný vliv). Na rozdíl od běžné burzy není za obchod stanoven žádný fixní poplatek, platí se pouze % z objemu obchodu, takže denní obchodování je ekonomicky proveditelné.

Každý den se za bitcoiny utratí 1/30 měsíční úložky, tedy 33,33 USD.

Za dané období strategie nashromáždila portfolio o velikosti 28,7 BTC.

Strategie 2: Buy the dip – nákupy po velkých poklesech

Tato strategie je také jednoduchá: nakoupíme bitcoiny jen tehdy, pokud jejich kurz za posledních 24 hodin poklesl o určitý počet procent. Když neklesl, nic nenakoupíme a dolary odložíme do speciální hromádky. Jakmile dojde k poklesu, utratíme naráz celou odloženou hromádku.

Nejlépe to vysvětlí příklad. Dejme tomu, že chceme nakupovat jen po poklesu alespoň -5 %.

Den 1: +2,4 %, nenakoupíme, odkládáme 33 USD
Den 2: -0,5 %, nenakoupíme, odkládáme 33 USD
Den 3: -5,1 % nakoupíme celkem za 99 USD (66 USD odložených a 33 USD pro tento den)

Instinktivně se zdá, že čím větší slevu zvolíme (pokles o 5, 10 nebo 15 procent), tím levněji bychom měli bitcoiny nakoupit. Výsledky jsou však zcela opačné – hodnota portfolia klesá s výší požadované „slevy“.

Když kupujeme vždy, je cílová hodnota portfolia 28,70 BTC (stejně jako v minulém případu)

Pokud čekáme na alespoň 1% pokles, je cílová hodnota 28,45 BTC.

Pokud čekáme na alespoň 5% pokles, je cílová hodnota 26,08 BTC.

Zkoušel jsem dvě varianty této strategie:

  1. Vyhodnocovat změnu oproti kurzu před 24 hodinami
  2. Vyhodnocovat změnu oproti maximu za posledních 24 hodin

Ani jedna nevedla k očekávánému výsledku. Vývoj hodnoty portfolio v závislosti na velikosti požadovaného předchozího poklesu najdete v přiložených grafech.

Strategie 3: Follow the trend – nákupy po velkých růstech

Přiznám se, že když vidím tohle

často mě to od nákupu odradí. Čistě instinktivně mám pocit, že pokud nakoupím po velkém růstu, tak koupím bitcoin příliš draho a budu ho mít nakonec ve výsledku méně.

Tady výsledky nepřekvapí, je to opravdu tak.

Nastavení backtestu bylo stejné jako v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že tentokrát čekám na růst o alespoň X %.

Diskuze

Domnívám se, že výsledky jsou způsobené tím, že bitcoin neustále poměrně rychle roste. Za poslední rok o 1000 %, to je 0,6 % denně. Jakákoliv strategie, která se snaží zisky z bitcoinu ještě vylepšit, musí být ještě lepší. A to je hodně těžké.

Takže ač to zní intuitivně krásně – počkám si, až bitcoin trochu poklesne, počkám si na lepší příležitost – v reálu se tím člověk jen okrádá o peníze.

Správný způsob časování je podle mého žádné časování. Tedy investovat buď pravidelně (každý den, týden, měsíc, v přesně stanovenou dobu) nebo – pokud mám příjmy nepravidelné – ihned, jakmile mám volné peníze (například jako % z každé inkasované faktury).

V dlouhém období (měsíce, spíš roky) na tom ve výsledku člověk vydělá víc.

Běžná intuice v investování neplatí.

Trh s bitcoinem je přinejmenším slabě efektivní – to znamená, že cena nemá žádnou paměť – co se stalo v minulosti nemá žádný vliv na to, kam se cena vydá v budoucnosti. Na to jsem ochoten si ze zkušenosti z finančních trhů vsadit, byť v tomto článku se důkazem tohoto tvrzení nezabývám.

Abych tedy odpověděl na otázky v úvodu: Nečekat na pokles, neodkládat prodej při vzestupu.

*) Disclaimer: Petr Paščenko mě upozornil, že slovo spoření jsem nepoužil úplně vhodně. Měl jsem tím na mysli jednu z pravidelných plateb, které posílám každý měsíc ze svého disponibilního zůstatku různými směry s konečným cílem zvýšit hodnotu svého čistého jmění. V tomto pomyslném šuplíčku vedu vedle skutečných spoření (stavebko, spořící účet Airbank) i, terminologicky nesprávně, investice (DPS, 3. pilíř; Fundlift, P2P lending) nebo čisté spekulace (jako v případě bitcoinu). Slovo spoření rozhodně nemá evokovat bezpečnost. Je mi jasné, že bitcoin je nová technologie, do níž mohou vlády a regulátoři kdykoliv hodit vidle, že mohu přijít o 100 % svého vkladu a proto do bitcoinu nevkládám jiné peníze, než ty, o které si mohu dovolit přijít. Slovem spoření jsem v žádném případě nechtěl vyvolat bezpečnost takového počínání a už vůbec ne nabádat čtenáře, aby mě v takovém počínání následovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.