Bitcoin a bublina

Jako velký fanoušek veřejně prohlašuji, že šílenství kolem Bitcoinu dosahuje v posledních týdnech naprosto nesmyslných rozměrů.

Viděl jsem člověka, co na Zonky žádal o půjčku „na bitcoiny“. Čtu o lidech, kteří zastavili barák nebo vzali všechny své úspory a vrazili je do bitcoinů. Je třeba si nahlas říci, že takoví lidé jsou naprostí dementi, co si zaslouží zbavit svéprávnosti.

Nemám křišťálovou kouli, takže neřeknu, jak dlouho bude to šílenství pokračovat. Můžu se ale podívat do historie a zjistit, jestli se už něco podobného opakovalo.

Dívám se samozřejmě na procentuální zhodnocení, nikoliv absolutní. Zajímá mě tedy logaritmický graf a ten poměřuji s nějakým dlouhodobým trendem, který pro účely mého cvičení prohlásím za férovou hodnotu. Konstrukce je to, pravda, vachrlatá, ale nemyslete si, že slovutní analytici, kteří se k tématu vyjadřují do médií, používají nějaké sofistikovanější metody.

V krátké 7leté historii bitcoinu najdeme celkem 6 období, která bychom mohly označit jako „bubliny“ (tu aktuální nepočítám), 3 velké a 3 malé. Já sám jsem bez problémů přežil už 2. Některé trvaly pár týdnů, jiné pár měsíců a ta největší něco přes rok.

Faktem je, že v historickém srovnání není zhodnocení posledních týdnů ničím výjimečným. Zaměřme se pro účely mého myšlenkového cvičení na nejextrémnější dosud zaznamenané pohyby.

Kdyby se měl bitcoin dostat na nejextrémnější valuaci, musel by se od „férové“ hodnoty vzdálit až na 19násobek (aktuálně nějakých 110 000 $). Šílenství tedy může ještě nějakou dobu pokračovat a pořád budeme na historicky srovnatelných úrovních relativního zhodnocení. Problém u bublin je, že nikdy dopředu nevíte, kdy splasknou (už dot-com bublina nám ukázala, že ceny mohou růst ještě dlouho poté, co se dostanou mimo jakékoliv rozumné hodnoty)

Kdyby měla naopak nyní klesnout na nejhlubší dno, spadla by na 0,34 násobek férové hodnoty, což dělá aktuálně nějakých $2100. Kdybyste dnes nakoupili za 16000 $, na vrcholu jako každý správný začátečník, a zítra bublina splaskla, přijdete v takovém případě o 87 % vložených peněz.

Může se stát něco z výše uvedeného? Nebudu vám kecat a na rovinu přiznám, že nemám nejmenší tušení. Rozhodně se tu nesnažím o nějakou predikci.

Ale tohle je můj worst-case scénář možného vývoje, který zároveň považuji za rozumně reálný (okamžitý pád na 0 a podobné věci řadím po bok konspiračních teorií, které ustavičně posledních 30 let zvěstují okamžitý a definitivní konec amerického dolaru).

Proti tomuto scénáři pokaždé testuji své odhodlání pokračovat v investování nebo zůstat stranou. Pokud nemáte žaludek na to, sledovat, jak 87 % hodnoty vaší investice mizí v trapu, tak vám dobře radím, držte se od bitcoinu dál. Obzvlášť v době, kdy do rozjetého vlaku naskakuje bez rozmyslu spousta finančně negramotných „já-taky-investorů“.

Dávat do bitcoinu všechny úspory nebo dokonce vypůjčené peníze, to je naprosté šílenství.

Pokud vás bitcoin opravdu zajímá (nikoliv jen jako prostředek k bezpracnému pohádkovému zbohatnutí), teď je ta správná chvíle začít se zabývat jeho studiem. Zjišťovat si, jak co funguje. Připravit se. A trpělivě čekat.

Pokud mají doomsayeři pravdu a bublina (opět, již posedmé) za nějakoku dobu splaskne, budete mít skvělé podmínky k nákupu. Samozřejmě pravdu mít nemusí – křišťálovou kouli nemá nikdo z nás – a pak vám tento vlak ujede. Na vlacích je ale skvělé, že každou chvíli jede další.

Jak behaviorální ekonomové vědí, koruna neztracená má větší hodnotu než koruna nezískaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.