Vy chcete vidět moje data? Já myslel, že jsme PŘÁTELÉ!

Věda je porouchaná. To je známé už nějakou dobu.

Ne, nebojte. Země má pořád tvar cca koule a je stará 4,5 miliardy let. Dinosauři existovali. Vakcíny fungují a nezpůsobují autismus.

Je těžké kritizovat problémy ve vědeckém procesu, byť v upřímné snaze o jejich nápravu, a neskončit v jednom pytli s TAMTĚMI.

Zachu Weinersmithovi (autorovi populárního komiksu SMBC) se to, myslím, podařilo.

A protože se mě téma velmi dotýká, pustil jsem se do něčeho u mě dlouho nevídaného: zkusil jsem jeden díl jeho komiksu přeložit do češtiny.

Podařilo se mi přitom zreplikovat objev jistého Homera Simpsona: přeložit takový komiks trvá mnohem déle, než ho přečíst!

Stačilo jen 7 měsíců (téměř na den přesně) a měl jsem hotovo. Klobouk dolů před Zachem, který zvládne vymyslet, napsat a nakreslit komiks jeden každý den už mnoho let.

Děkuji tímto své ženě za konzultace s překladem i za korekturu – některé chyby, které mi tam našla, byly velmi zahanbující.

Komiks vymyslel, napsal a nakreslil Zach Weinersmith, autor populárního SMBC (Saturday Morning Breakfast Cereal) na podporu nově vydané knihy Dr. Stuarta Ritchieho, Science Fictions: How Fraud, Bias, Negligence and Hype Undermine the Search for Truth. Kniha zatím nevyšla v českém překladu.

Přeloženo z anglického originálu, s laskavým souhlasem autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *