Rework

Rework (Restart) od 37signalsKnížku Rework od 37signals jsem četl asi před rokem – zaujala mne natolik, že jsem si ji koupil ještě než vyšel český překlad. Pár postřehů a výpisků toho nejzásadnějšího, co jsem si z knihy odnesl:

  • člověk nemusí pracovat moc, 10-40 hodin týdně stačí
  • měli bychom se učit ze svých úspěchů, ne ze svých chyb. Leslie Berlin, Try Try Again, or Maybe Not, NYT, mar. 21 2009: již jednou úspěšní podnikatelé mají úspěšnost dalšího businessu 34 %. Ti, co zkrachovali, mají stejnou jako lidi bez zkušeností – 23 %

Další zajímavé postřehy či názory:

  • Nazývejme plány tak, jak si zaslouží: ODHADY. Dlouhodobý plán je mimo realitu, protože spousta podmínek se mění a my nemáme informace potřebné k rozhodnutí před tím než se do něčeho pustíme. Plány omezují improvizaci. Nepřemýšlej, co budeš dělat za rok. Urči si, co budeš dělat tento týden.
  • předčasné najímání lidí je smrtí mnoha firem. Pro každou firmu existuje ta správná velikost – příklad s Oxford: neříkáme, aby se globalizovala a otevřela nové pobočky. Fixní náklady jsou zlo, ty o nich rozhoduješ. Pomalý růst, který je udržitelný – rychlé skoky mohou vést k tomu, že překročíš tu správnou velikost.
  • workoholismus není hrdinství: workoholici často vytváří více problémů než jich vyřeší – oni totiž milují práce přes čas. Workoholismus je snaha vynahradit intelektuální lenost hrubou silou. Člověk, který moc pracuje, nedokáže rozhodovat tak dobře, nehledá nejefektivnější řešení.
  • Dělej něco, co považuješ za přínosné – lidé by si měli všimnout, pokud bys přestal
  • Řeš svůj vlastní problém – ne problém někoho jiného (PNJ). Ty nejlepší věci vznikají tak, že inovátoři vyřešili svůj vlastní problém a objevili tak obrovský trh lidí, kteří chtějí a potřebují přesně to samé
  • Každý má spoustu dobrých nápadů – nápady jsou samy o sobě bezcenné. Na čem opravdu záleží je jejich provedení.
  • Nevymlouvejte se na nedostatek času. Vždycky je dost času, pokud ho umíte využít. Stačí obětovat 1 hodinu denně třeba místo televize nebo WoW (world of warcraft) – vyhradit si pár hodin týdně.
  • Stanovte si hranice – hodnoty, které budete bránit. Jen silné názory budují superfandy, kteří za Vás budou bojovat. Na každého člověka, který vás miluje bude někdo kdo Vás bude nenávidět. No a co? Takový je život. 37signals jsou stejně tak pyšní na to, co jejich produkty neumí jako na to, co umí.

Knížka vyšla i v češtině pod názvem RESTART.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.