Rubriky
Ekonomie

Kaldorův model ekonomického cyklu

Kaldor (model 1940):

  • postkeynesiánský ekonom, věří ve vnitřní nestabilitu ekonomiky
  • význam regulace v bankovnictví, kde CB může ekonomiku ovlivňovat spíše přes stabilitu finančního sektoru a diskontní sazbu + nepřímé nástroje
  • jeho model ekonomického cyklu je postaven na nelineární dynamice; produkuje endogenní cyklus
  • první model, který dokázal takto vygenerovat endogenní cyklus
  • jednoduchý model: soustava 2 rovnic o 2 neznámých – produkt (y) a kapitál (k)

Diferenciální rovnice

Změna produktu v čase je dána rozdílem investiční a úsporné funkce

$$ dy/dt = f(y,k) = \alpha \left( I(y,k) – S(y,k) \right) $$

Malé hodnoty parametru $\alpha$ značí pomalou reakci firem na nerovnováhu, což může být způsobeno buď jejich vysokou averzí k riziku nebo monopolizací trhu. Platí $\alpha > 0$.

Změna kapitálu v čase je dána rozdílem investic a konstantní depreciace kapitálu

$$ dk/dt = g(y,k) = I(y,k) – \delta k $$

Kaldor argumentuje, že I() a S() nemohou být obě lineární (a že je vlastně docela dost dobře možné, že obě jsou nelineární). Pro vznik endogenního cyklu však stačí, když je nelineární jen jedna z nich. Obvykle se ve zjednodušené formě předpokládá, že nelineární je funkce investiční a že má tvar logistické funkce.

$$ z(x) = \frac{1}{1+e^{-x}}$$

Pro jistou kombinaci parametrů vznikne v modelu tzv. limitní cyklus – neexistuje jeden rovnovážný bod, ale model neustále osciluje. Amplitudy cyklu rostou s rostoucím parametrem $\alpha$. Příčinu vzniku tohoto cyklu možno shlédnout na tomto obrázku (Kaldor, 1940):

kaldor

Na tomto obrázku je poněkdu nezvykle na ose x „aktivita“ (odpovídá úrovni produktu Y) a na ose y je výše úspor, respektive investic. Existují dvě stabilní rovnováhy vlevo a vpravo a jedna nestabilní rovnováha uprostřed. Předpokládá se, že normální úroveň výstupu je někde kolem prostředního bodu.

Stage 1: Úroveň aktivity je vysoká, úroveň investic také a v důsledku toho roste spotřeba i úspory – úsporová křivka se posouvá nahoru. Investiční křivka oproti tomu klesá (akumulace kapitálu v kombinaci s omezenými investičními možnostmi způsobí, že při stejné úrovni aktivity budou investice nižší a nižší). Výsledkem je posun bodu B vlevo a posun bodu C vpravo (Stage 2)

Stage 3: dosažení kritického bodu, kdy dojde ke zrušení horních bodů rovnováhy. Situace je nestabilní (S > I) a produkt prudce klesá do rovnováhy A.

Stage 4: je-li aktivita nízká, budou se křivky I a S pohybovat protichůdně. Protože výstup je pod normálem, čisté investice budou záporné (investice nestačí pokrývat depreciaci) – roste tedy množství investičních příležitostí a křivka I se bude postupně posouvat směrem nahoru. Ze stejného důvodu křivka S půjde dolů. Tyto protichůdné pohyby vedou k tomu, že bod A se pohybuje doprava, zatímco C se k němu přibližuje.

To nakonec vede opět k odtržení křivek I a S (tentokráte na levé straně), dojde k nerovnováze I >S a produkt prudce stoupne do bodu B (Stage 6). Tímto jsme se dostali na konec jednoho cyklu.

Nutné a postačující podmínky (podle Kaldora)

  1. Normální hodnoty $\frac{dI}{dY}$ musí být větší než odpovídající $\frac{dS}{dY}$ – tj. sklon křivky investic musí být kolem „normálního stavu“ větší než sklon křivky úspor
  2. Extrémní hodnoty $\frac{dI}{dY}$ na obou stranách musejí být menší než odpovídající $\frac{dS}{dY}$. To znamená, že investiční křivka napravo a nalevo od normálu musí být plošší než křivka úspor.

Pro některé hodnoty parametrů dochází k tzv. bifurkaci (Hopf bifurcation) a model vykazuje chaotickou dynamiku (jestli tomu správně rozumím, tak je to právě ten případ vzniku 3 rovnovážných bodů)

Zdroje:

Našli jste v obsahu, co jste hledali?
Pokud NE, napište mi prosím do komentářů, pokusím se to napravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *