Rubriky
Finanční trhy

Hodnocení výkonnosti portfolia (Treynorův index, Sharpův index, Jensenův index, information ratio, reportování investiční výkonnosti).

Jednodimenzionální hodnocení

U nás stále nejčastější – bere v úvahu jen výnos.

Dvoudimenzionální hodnocení

Hodnocení výkonnosti na základě výnosu i podstoupeného rizika (přičemž za riziko se obecně považuje směrodatná odchylka):

Sharpův index
Poměr dodatečného výnosu k riziku. Vyjádřen jako ex-ante:

$$ SI = \frac{E(R_p) – R_f}{\sigma_p}$$

V případě vyjádření ex-post hodnot se očekávaný výnos portfolia nahradí skutečně realizovaným výnosem. Povšimněme si, že definičně se v takovém případě jedná o tržní cenu rizika používanou při rizikově neutrálním oceňování derivátů.

Výhody:

  • jednoduchý, snadno pochopitelný
  • dává do poměru výnos a riziko
  • zahrnuje systematické i jedinečné riziko

Nevýhody:

  • spoléhá na normalitu rozdělení
  • výsledkem je bezrozměrné číslo (je těžké určit, o kolik je 0,5 lepší než -0,1) – tento problém řeší Modiglianiho risk-adjusted performance measure

Treynorův index

Poměr dodatečného výnosu k systematickému riziku:

$$ TI = \frac{R_p – R_f}{\beta_p}$$

Opět se jedná o bezrozměrné číslo, dá se tedy použít jako kritérium pro řazení různých portfolií (např. fondů) od nejlepšího k nejhoršímu, ale nedokáže kvantifikovat přidanou hodnotu jednoho konkrétního portfolio managera v nějakých rozumných jednotkách.

Jelikož bere v úvahu jen systematické riziko, hodí se k hodnocení výkonnosti plně diverzifikovaných portfolií – pokud bychom měli dvě portfolia se stejným TI, jedno plně diverzifikované a druhé obsahující jen pár investic, vyšla by obě podle tohoto kritéria jako stejná (přestože to druhé je pravděpodobně o dost rizikovější)

Jensenův index (Jensen’s alpha)

Udává rozdíl skutečného výnosu portfolia oproti výnosu, který predikuje CAPM. Tento rozdíl se často označuje symbolem $\alpha$. Máme-li přímku trhu cenných papírů (SML) z modelu CAPM:

$$ R_p = R_f + \beta ( R_m – R_f ) + \alpha $$

tak Jensenův index se vyjádří jako

$$ \alpha = R_p – R_f – \beta( R_m – R_f ) $$

Je-li $ \alpha > 0 $, pak portfolio vykazovalo abnormální výnos. Naopak $ \alpha < 0 $ značí špatnou výkonnost portfolia. Pokud platí CAPM, pak alpha bude v dlouhém období nulové.

Information ratio

Tento ukazatel vychází z toho, že většina aktivně spravovaných fondů má stanovený tzv. Benchmark – tržní index, který se svým výkonem snaží překonat. Information ratio je potom poměr dodatečného výnosu (nad tento benchmark) ke směrodatného odchylce tohoto dodatečného výnosu:

$$ IR = \frac{R_p – R_b}{\sigma} $$

Směrodatná odchylka $ \sigma = \sqrt{VAR(R_p-R_b)}$ zde nepředstavuje celkové riziko, ale pouze riziko odchýlení výkonnosti od stanoveného benchmarku. Jinak se rovněž označuje jako tracking error.

Našli jste v obsahu, co jste hledali?
Pokud NE, napište mi prosím do komentářů, pokusím se to napravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *