Rubriky
Finanční trhy

Základní parametry dluhopisů s pevnou kupónovou sazbou a jejich význam pro praxi (emitent, kupónová sazba, doba života, doba do splatnosti, denominace).

Dluhopis je cenný papír, držitel dluhopisu má právo na úhradu kupónových plateb a nominální hodnoty emitentem dluhopisu. Pevná kupónová sazba znamená, že kupónové platby jsou vypláceny v pevné výši stanovené jako % částka ze jmenovité hodnoty dle předem stanoveného platebního kalendáře.

Emitent dluhopisu

Subjekt, který dluhopis vydal = dlužník. Při emisi nabídne své dluhopisy věřitelům a výměnou za ně od nich získá peníze. Následně má povinnost dle předem stanoveného platebního kalendáře hradit držitelům dluhopisů jednotlivé kupónové platby a v době splatnosti i jmenovitou hodnotu dluhopisu. Opoždění některé ze splátek je označeno jako default (platební selhání; v zásadě insolvence, byť ta slova nemají úplně stejný význam)

Emitent je uveden v označení dluhopisu – člověk jen musí znát příslušné zkratky, zejména v případě dluhopisů státních:

  • CZGB = český dluhopis
  • T-Bills, T-Notes, T-Bonds = americké dluhopisy (podle splatnosti)
  • TIPS = US dluhopisy zajištěné proti inflaci

Dluhopisy korporátní mají v označení přímo název společnosti. Za tímto označením následuje velikosti kupónové sazby a splatnost dluhopisu. Označení „CZGB 3,80/15“ tedy značí český státní dluhopis s roční kupónovou sazbou 3,80 % a splatností v roce 2015. Dalším způsobem označení je ISIN.

Kupónová sazba

Kupónová sazba je roční výše vyplácených kupónů uvedená jako procento z nominální hodnoty dluhopisu. Je-li kupónová sazba 3,80 % a nominální hodnota 10 000 Kč, držitel dluhopisu obdrží 380 Kč ročně na kupónech.

Dluhopis rovněž stanovuje frekvenci výplaty dluhopisu. V případě roční výplaty obdrží držitel tuto částku jednou ročně. V případě pololetní výplaty (častá u amerických dluhopisů) by držitel dostal 2×190 Kč, vždy jednou za půl roku. Poslední výplata obsahuje poslední kupón a vrácení jistiny (nominální hodnota).

Doba do splatnosti (Time to maturity)

Velmi důležitý údaj, který určuje rizikovost dluhopisu (obecně: delší doba do splatnosti = vyšší rizikovost). Udává časové období od pořízení dluhopisu do okamžiku splatnosti. Podle tohoto parametru se dluhopisy dělí (hranice orientačně):

  • krátkodobé (do 2 let)
  • střednědobě (do 5-10 let)
  • dlouhodobé (nad 10 let)

Doba života (Time of living)

Časové období od emise po okamžik splatnosti, v praxi nemá moc význam (popravdě, tenhle termín jsem v zahraniční literatuře ani nenašel, dokonce ani ve velké Handbook of Fixed Income Securities). Může mít smysl pro rozlišení mezi On-the-run a off-the-run dluhopisy.

On-the-run = nedávno vydané, fondy je teprve zařazují do svého portfolia a čile se s nimi obchoduje (z toho vyplývá vyšší likvidita a nižší transakční poplatky)
Off-the-run = od emise uplynula už delší doba, většina dluhopisů tiše sedí v portfoliích a čeká na splatnost (nižší likvidita, vyšší transakční poplatky)

Denominace

Udává, v jaké měně je dluhopis vydán – v této měně bude držitel dostávat kupóny a splátku jistiny.

  • Eurobondy (bacha, chyták!) – jsou mezinárodní dluhopisy denominované v jiné měně, než je domácí měna státu, kde jsou vydány (např. česká firma vydá na londýnské burze bondy v dolarech – pak se jedná o eurodolarové dluhopisy). Vůbec tedy nemusí mít nic společného s eurem (měnou) nebo evropou (regionem)
  • Pak existují různé slangové výrazy založené pojmenováním na národnostních stereotypech:
  • Kangaroo bonds – vydávané v Austrálii, v AUD, zahraniční společností
  • Maple bonds – v Kanadě, v CAD, zahraniční společností
  • Samurai, Matrioschka, Panda, … (lol)

Další důležité parametry

Konvence pro počítání dnů

Pro počítání časových intervalů kvůli výpočtu výše úrokové platby (a výše AÚV) se používají různé časové konvence (day-count convention). Existuje jich spousta, aby s dluhopisy nemohl obchodovat úplně každý blbec. Konkrétní konvence je vždy uvedena ve specifikaci dluhopisu.

Časté konvence: 30/360, ACT/360, ACT/365; před nákupem (nebo oceněním nějakého derivátu) je vhodné nastudovat přesnou definici – i jeden den mimo může při běžných nominálních hodnotách udělat chybu o velikosti mnoha měsíčních výplat.

Vyjádření ceny dluhopisů

V Evropě se používá decimální sysytém, takže cena 104,07 znamená 104,07.

V USA oproti tomu stále ještě nedošlo k decimalizaci (narozdíl od trhu akcií) a ceny se vyjadřují v násobcích 1/32 (s tím, že jsou i půlbody, tj. 1/64, které se označují symbolem +)

  • cena 104.07 (případně 104-07) znamená 104 + 7/32 = $104,21875
  • cena 104.07+ (104-07+) znamená 104 + 7/32 + 1/64 = $104,234375
Našli jste v obsahu, co jste hledali?
Pokud NE, napište mi prosím do komentářů, pokusím se to napravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *