Rubriky
Ekonomie

Nástroje měnové politiky centrální banky a transmisní mechanizmus v monetaristickém modelu. Účinnost monetaristické měnové politiky

Transmisní mechanismus obecně je nějaký řetězec na sebe navazujících vazeb, který umožňuje provádět centrální bance měnovou politiku a dosahovat s ní zvolených cílů:

Nástroje -> operativní kritéria -> střednědobá (zprostředkující) kritéria -> cíle

Nástroje měnové politiky

Přehled nástrojů měnové politiky. Monetaristé odmítají ad hoc zásahy (netržní nástroje), orientace jen na tržní nástroje.

Monetární transmisní mechanismus

Vychází z důchodové verze kvantitativní rovnice peněz $ M V = P Y $. Pomocí nástrojů měnové politiky ovlivňuje CB měnovou bázi. Měnová báze zprostředkovaně působí na výši peněžní zásoby a ta následně ovlivňuje cenovou hladinu.

Nástroje měnové politiky -> měnová báze B -> peněžní zásoba M = m B -> cenová hladina

Předpoklady:

  1. centrální banka má plně pod kontrolou měnovou bázi
  2. peněžní multiplikátor je stabilní (nebo alespoň předpověditelný)
  3. důchodová rychlost peněz V je stabilní (nebo predikovatelná)

Ad 1: CB nemá všechny části měnové báze pod kontrolou, monetaristé proto navrhovaly vyvedení některých položek z bilancí centrální banky.
Ad 2-3: peněžní multiplikátor se neukázal být moc stabilní, ani důchodová rychlost peněz. Problém je rovněž v tom, že lidé reagují na pobídky a snaha o regulaci některého z měnových agregátů vedla ke změně chování a rozpadu vazeb.

Monetaristé doporučovali ustoupit od aktivistické politiky, namísto toho jednoduché předem známé transparentní pravidlo – stabilní růst peněžní zásoby – „Monetaristický experiment“; z výše uvedených důvodů nedopadl úplně dle očekávání. Centrální banky se dnes většinou snaží spíš rovnou cílit inflaci, bez zprostředkujících kritérií.

Endogenita vs. Exogenita peněz
Celý spor o fungování monetaristického transmisního mechanismu má mnohem hlubší kořeny – spor o to, zdali jsou peníze exogenní (tj. vytváří je CB svým rozhodnutím) nebo endogenní (tj. vytváří je ekonomika)

Účinnost monetaristické měnové politiky

Z pohledu modelu IS-LM (= uzavřená ekonomika): monetaristé tvrdí, že křivka LM je neelastická (takřka vertikální), zatímco IS velmi elastická (téměř horizontální). Fiskální politika je podle nich málo účinná z důvodu vytěsňovacího efektu.

Našli jste v obsahu, co jste hledali?
Pokud NE, napište mi prosím do komentářů, pokusím se to napravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *